Στην Μίλαν το «Ντέρμπι ντέλλα Μαντονίνα»!

Οι «ροσονέρι» ήταν οι νικητές του ντέρμπι στο Μιλάνο, αφού με ορεξάτο Ζλάταν, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ, απέσπασαν το διπλό από το Τζιουζέπε Μεάτσα μετά από 5 χρόνια.

Στο 11ο λεπτό, ο Κολάροφ ανατρέπει τον Ιμπραΐμοβιτς μέσα στην περιοχή και ο Μαριάνι υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι. Ο Σουηδός σταρ αναλαμβάνει την εκτέλεση, ωστόσο ο Χαντάνοβιτς μαντεύει σωστά και σώζει την Ίντερ.
Ωστόσο, δεν πέρασε ούτε ένα λεπτό και ο Σλοβένος γκολκίπερ χρειάστηκε να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του. Ο Ζλάταν παίρνει το ριμπάουντΜ από ένα μακρινό σουτ και από κοντά νικάει τον Χαντάνοβιτς για το 1-0.

Χρειάστηκε μόλις 4 λεπτά για να φτάσει και στο δέυτερο του γκολ, όταν η Μίλαν βγήκε στην αντεπίθεση, ο Λεάο βρήκε με κάθετη τον Σουηδό και αυτός σκόραρε από κοντά. Το σύνολο του Κόντε βίωνε την απόλυτη ψυχρολουσία και προσπαθούσε να βγει μπροστά. Τελικά, κατάφερε να μειώσει στο 28ο λεπτό με τον Λουκάκου. Ο Πέρισιτς σέντραρε στην περιοχή και ο Βέλγος επιθετικός με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 32ο λεπτό, ο Μπαρέλα πιάνει ένα δυνατό σουτ, αλλά ενώ είχε πολύ καλές προϋποθέσεις, ο Ντοναρούμα επεμβαίνει με μία εντυπωσιακή απόκρουση. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Λουκάκου είναι μόνος του στην μεγάλη περιοχή, ωστόσο η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτό που έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος, ωστόσο δεν κατάφερναν να βρουν τον δρόμο της ισοφάρισης. Στο 60′, ο Βιντάλ δίνει στον Χακίμι και αυτός σουτάρει προς την εστία, αλλά η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.

Φτάνουμε στο 73ο λεπτό, όπου ο Λουκάκου ανατρέπεται από τον Ντοναρούμα και ο Μαριάνι δείχνει τα 11 βήματα. Ωστόσο, μετά από εξέταση VAR, φάνηκε ότι ο Ιταλός πορτιέρο μάζεψε το σώμα του και ο Λουκάκου προσπάθησε να εκβιάσει το πέναλτι.

Ο ίδιος ο Βέλγος, είδε δύο μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για να κάνει το 2-2, ωστόσο δεν τα κατάφερε και έτσι η Μίλαν συνέχισε το νικηφόρο της σερί.

ΙΝΤΕΡ (ΚΟΝΤΕ): Χαντάνοβιτς, Ντι Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Κολάροφ, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (Έρικσεν 67′), Βιντάλ (Σάντσες 84′), Πέρισιτς, Λουκάκου, Μαρτίνεζ.

ΜΙΛΑΝ (ΠΙΟΛΙ): Ντοναρούμα, Ερνάντεθ, Ρομανιόλι, Κιάερ, Καλάμπρια, Κεσί (Τονάλι 87′), Μπενασέρ, Λεάο (Κρούνιτς 62′), Καλχάνογλου, Σαλεμάκερς (Καστιγιέχο 62′), Ιμπραΐμοβιτς.