Σπουδαίο διπλό της Κάντιθ στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου!

Σπουδαία βραδιά για τη νεοφώτιστη Κάντιθ η σημερινή, καθώς κατάφερε να κερδίσει την Ρεάλ Μαδρίτης με 0-1 μέσα στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, ενώ είχε να πάρει τρεις βαθμούς σε αναμέτρηση με τους «μερένχες» από το 1991!

Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν τους Μαδριλένους από το δεύτερο μόλις λεπτό, όταν ο Νεγρέδο πήγε πρώτος στην επαναφορά της μπάλας και το σουτ του κόπηκε την τελευταία στιγμή. Πάλι, ο έμπειρος στράικερ είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να βάλει την Κάντιθ μπροστά στο σκορ δώδεκα λεπτά αργότερα, ωστόσο η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Τελικά η Κάντιθ φτάνει στο γκολ στο 16ο λεπτό. Ο Νεγρέδο πασάρει στο Λοθάνο και αυτός με ένα έξοχο τσίμπημα της μπάλας, την στέλνει στα δίχτυα του Κουρτουά. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 39′, όταν μετά από κόρνερ ο Βαράν σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και έστειλε την κεφαλιά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Λεντέσμα.

Στο δεύτερο μέρος το σύνολο του Ζιντάν πίεσε για την ισοφάριση, με τον Βινίσιους στο 68ο λεπτό να πιάνει μια κεφαλιά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Φτάνουμε και στο 82ο λεπτό, όπου έχουμε την μεγαλύτερη ευκαιρία της Ρεάλ. Ο Μπενζεμά βρίσκει χώρο στην περιοχή και επιχειρεί ένα σουτ, το οποίο για κακή του τύχη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Παλικαρίσιο διπλό για την Κάντιθ, η οποία τα πάει καλύτερα από τις Ουέσκα και Έλτσε και έχει καταφέρει να ισοβαθμεί με τη Ρεάλ στους 10 βαθμούς, έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι παραπάνω.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (ΖΙΝΤΑΝ): Κουρτουά, Νάτσο, Βαράν, Ράμος (Μιλιτάο 46′), Μαρσέλο, Μόντριτς (Κασεμίρο 46′), Κρόος (Γιόβιτς 78′), Ίσκο (Βαλβέρδε 46′), Λούκας Βάσκεθ (Ασένσιο 46′), Βινίσιους, Μπενζεμά.

ΚΑΝΤΙΘ (ΘΕΡΒΕΡΑ): Λεντέσμα, Εσπίνο, Κάλα, Φάλι, Ακάπο, Άλεξ (Φερνάντες 86′), Γιόνσον (Ισκιέρδο 86′), Χοσέ Μαρί (Γκαρίδο 76′), Σάλβι Σάντσες, Λοθάνο (Μάλμπασιτς 46′), Νεγρέδο (Άλβαρο 81′).