Πρώτη ήττα για τους «μπλαουγκράνα» στην Χετάφε μετά από 9 χρόνια!

Στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, ανάγκασε η Χετάφε την Μπαρτσελόνα, αφού επικράτησε με 1-0 στο Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση ανήκει στην Μπαρτσελόνα, αφού στο 20ο λεπτό, ο Μέσι βρέθηκε ξεμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και εξαπέλυσε μια βολίδα που τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Σορία.

Δέκα λεπτά αργοτέρα, οι Καταλανοί συνεχίζουν να απειλούν την εστία της Χετάφε, αφού αυτή την φορά, ο Λενγκλέ μετά από εκτέλεση φάουλ, βρίσκει χώρο και σουτάρει προς την αριστερή γωνία, αλλά ο Σορία επεμβαίνει και εξουδετερώνει την φάση. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Πέδρι βρίσκει τον Γκριζμάν στην περιοχή και ο Γάλλος πιάνει ένα σουτ που καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 42ο λεπτό, ο Μέσι εκτελεί απευθείας ένα φάουλ προς την κάτω αριστερή γωνία, αλλά ο Σορία μπλοκάρει την μπάλα. Στο δεύτερο μέρος, οι «αζουλόνες» ανέβασαν ρυθμούς και στο 56ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι μετά το σκληρό μαρκάρισμα του Ντε Γιονγκ στον Ντακονάμ. Ο Μάτα ανέλαβε την εκτέλεση και κέρδισε το Νέτο, για να κάνει το 1-0.
Στο 79ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0. Ο Κούκου εξαπέλυσε μια βολίδα έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Νέτο εκτινάχθηκε και εξουδετέρωσε την προσπάθεια. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Κούτσο πιάνει ένα σουτ που βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ, ενώ πάλι στο 89′ ένα σουτ του φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις, ο Μέσι χάνει μεγάλη ευκαιρία ισοφάρισης, όταν μετά από καραμπόλες η μπάλα φτάνει στα πόδια του, αλλά το σουτ εντός της περιοχής, καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Στο 97′, ο Τιμόρ εκτελεί απευθείας ένα φάουλ, αλλά η προσπάθεια του πάει λίγα μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι.

ΧΕΤΑΦΕ (ΜΠΟΡΝΤΑΛΑΣ): Σορία, Σουάρες, Ντακονάμ, Καμπάκο, Ολιβέιρα, Νιόμ, Μακσίμοβιτς (Μογιέχο 90+5′), Αραμπάρι, Κούκου, Μάτα (Ουνάλ 71′), Κούτσο (Τιμόρ 89′).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (ΚΟΥΜΑΝ): Νέτο, Ντεστ, Λενγκλέ, Πικέ, Ρομπέρτο (Πουτς 87′), Ντε Γιονγκ (Μπρεϊθγουέιτ 80′), Μπουσκέτς, Ντεμπελέ (Φάτι 62′), Γκριζμάν (Τρινκάο 80′), Πέδρι (Κουτίνιο 62′), Μέσι.