ΟΦΗ: Από τα ακατέργαστα διαμάντια στο Ντε Γκούζμαν

Λίγες ώρες μετά τα δημοσιεύματα για προφορική συμφωνία του ΟΦΗ με τον Τζόναθαν Ντε Γκούζμαν, θεωρώ ότι είναι μια καλή ευκαιρία να πούμε λίγα πράγματα για τέτοιου είδους μεταγραφές…

Οι μεταγραφές-επένδυση

Αρχικά, μια τέτοια μεταγραφική κίνηση προκαλεί έκπληξη, αφού ο κρητικός σύλλογος μας έχει συνηθίσει σε κατά κύριο λόγο μεταγραφές μικρών και εξελίξιμων ποδοσφαιριστών. Φετινά παραδείγματα είναι οι Ουές, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γρίβας, Γκαργκαλατζίδης και Λυμπεράκης.
Οι παραπάνω ποδοσφαιριστές, έχουν εμπειρίες κυρίως από τις «μικρές» εθνικές ή έχουν πάρει ελάχιστο χρόνο συμμετοχής στη Super League. Με αυτόν τρόπο, διαπιστώνεται πως ο ΟΦΗ έχει ως στόχο να «καλλιεργήσει» την ποδοσφαιρική νοημοσύνη αυτών των παιδιών, στοχεύοντας είτε στην πώληση τους μελλοντικά, είτε στο να καθιερωθούν ως πυλώνες της ομάδας στην επόμενη τριετία έως πενταετία.
Όπως κάθε επένδυση, έτσι και οι μεταγραφές νέων παιδιών, μπορεί κάποιες φορές να μην πιάσουν, ωστόσο το σημαντικό είναι ότι ένας ελληνικός σύλλογος σέβεται τους Έλληνες ποδοσφαιριστές και τους δίνει ευκαιρίες να δουλέψουν και να αναδειχθούν. Εξάλλου, το να αποκτήσεις ένα νεαρό ταλέντο το οποίο δεν θα αποφέρει τελικά καρπούς στην ομάδα, δεν στοιχίζει ιδιαίτερα, αν αναλογιστούμε το μικρό ποσό που δαπανήθηκε.

ΝΤΕ ΓΚΟΥΖΜΑΝ

Πρώτα βήματα

Πάμε και στο σημερινό μπαμ του κρητικού συλλόγου. Θεωρώ, ότι για τον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή δεν χρειάζεται να ψάξεις βιογραφικό για να διαπιστώσεις τις περγαμηνές που κουβαλάει.
Ξεκίνησε από τις ακαδημίες της Σκάρμπορο στο Καναδά και συνέχισε σε αυτές της Λυών, για να μετακομίσει τελικά στην Ολλανδία και την Φέγενορντ το 1999 σε ηλικία 12 ετών. Αφού πέρασε από Κ17 και Κ19, στις 15 Σεπτεμβρίου του 2005 εντάχθηκε στην μεγάλη ομάδα, με την οποία πραγματοποίησε το ντεμπούτο του τρεις μέρες αργότερα, απέναντι στη Χέρενφεν.

Φέγενορντ

Μπορεί στο συγκεκριμένο αγώνα να μπήκε στο 87ο λεπτό και να είχε ολιγόλεπτη συμμετοχή, ωστόσο στους επόμενους αγώνες έδειξε την ποδοσφαιρική αξία του και δεν άργησε να καθιερωθεί στο βασικό σχήμα. Με το πέρας της σεζόν, μετρούσε 29 συμμετοχές με 4 γκολ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπογράψει συμβόλαιο έως το 2010.

Η επόμενη σεζόν (2006-07) δεν κύλησε τόσο ομαλά, ούτε για τον ίδιο ούτε για την ομάδα, αφού η Φέγενορντ τερμάτισε στην 7η θέση και έμεινε εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Το νέο ξεκίνημα της σεζόν 2007-08, ήταν σαφώς βελτιωμένη, με τον 19χρονο τότε Τζόναθαν να μετράει 33 συμμετοχές και 9 τέρματα.

Το καλοκαίρι του 2008, η Μάντσεστερ Σίτι χτύπησε την πόρτα της Φέγενορντ για το νεαρό παίκτη, ωστόσο ενώ ο Ντε Γκούζμαν ήταν θετικός στο ενδεχόμενο της μεταγραφής στους «πολίτες», οι Ολλανδοί δεν δέχθηκαν την πρόταση και έτσι παρέμεινε στην Φέγενορντ. Ωστόσο, η αρχή στο πρωτάθλημα δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, αφού προς το τέλος της χρονιάς τραυματίστηκε στο μηνίσκο.
Αφού έχασε τη σεζόν, επέστρεψε στα μέσα του 2009 και οι καλές του εμφανίσεις στα πρώτα παιχνίδια, έφεραν το ενδιαφέρον των Τσέλσι και Βαλένθια. Ωστόσο, παρέμεινε ξανά στην ολλανδική ομάδα και βίωσε ξανά έναν σοβαρό τραυματισμό τον Δεκέμβρη, ο οποίος τον άφησε πίσω.

Μαγιόρκα

Η επιστροφή του στα γήπεδα έγινε με το νέο έτος (2010), το οποίο έμελλε να ήταν το τελευταίο στη Φέγενορντ, αφού το καλοκαίρι μετακόμισε στη Μαγιόρκα. Παρότι, οι Ισπανοί τερμάτισαν στην 17η θέση, ο Ντε Γκούζμαν διένυσε μια αρκετά καλή σεζόν, έχοντας 5 γκολ σε 33 συμμετοχές.

Βιγιαρεάλ-Σουόνσι

Έτσι, η Βιγιαρεάλ δεν έχασε την ευκαιρία και στο τέλος του καλοκαιριού του 2011, πραγματοποίησε την μεταγραφή του, με τον Ολλανδό χαφ να πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις στο Champions League, σκοράροντας απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου. Το καλοκαίρι του 2012, δόθηκε δανεικός στη Σουόνσι, στην οποία έμεινε για δύο χρόνια, σημειώνοντας 93 συμμετοχές, με 15 γκολ και 13 ασίστ.

Νάπολι-Κάρπι-Κιέβο Βερόνα

Το καλοκαίρι του 2014, επιστρέφει στα «κίτρινα υποβρύχια», ωστόσο δίχως να αγωνιστεί παίρνει μεταγραφή στη Serie A και τη Νάπολι. Αφού αγωνίστηκε σε 36 παιχνίδια, σημειώνοντας 7 γκολ και 3 ασίστ, πηγαίνει ως δανεικός στην Κάρπι, με την οποία αγωνίστηκε σε μονάχα 5 αγώνες και πέτυχε ένα γκολ. Η επιστροφή του το καλοκαίρι του 2016 ακολουθείται από νέο δανεισμό στην Κιέβο Βερόνα. Στο Κίεβο πραγματοποίησε μια αρκετά κακή σεζόν, αφού σε 29 συμμετοχές, πέτυχε μονάχα 2 γκολ και μοίρασε ισάριθμες ασίστ.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Επιστρέφοντας στη Νάπολι το καλοκαίρι του 2017, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κινήθηκε για την απόκτηση του και ο Ντε Γκούζμαν μετακόμισε στην Γερμανία. Με την φανέλα των «αετών» αγωνίστηκε έως τον Ιούνιο του 2020, έχοντας πάρει μέρος σε 68 αγώνες, με 4 γκολ και 15 ασίστ.

ΟΦΗ

Μετά τα περάσματα από τα κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης, ο Τζόναθαν Ντε Γκούζμαν, πρόκειται εκτός απροόπτου να μετακομίσει στο δικό μας πρωτάθλημα για λογαριασμό του ΟΦΗ.

Σίγουρα σε κάθε τέτοια μεταγραφική κίνηση, πόσο μάλλον σε ένα 33χρονο ποδοσφαιριστή, υπάρχει προβληματισμός για το κατά πόσο θα προσφέρει με την εμπειρία του σε έναν ελληνικό σύλλογο. Για κάθε παράδειγμα που δεν «έπιασε» (βλ. Μπερμπάτοφ), υπάρχει και το αντιπαράδειγμα που αποτέλεσε σημαντικό πυλώνα στον εκάστοτε σύλλογο (βλ. Βαλμπουενά).

Οπότε, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι πρέπει πρώτα να δούμε τον ποδοσφαιριστή να πατάει στο χορτάρι και να αγωνίζεται και μετά να εκφέρουμε άποψη. Όσον αφορά το Ντε Γκούζμαν, αποτελεί πολύ καλή προσθήκη για τον ΟΦΗ και αν καταφέρει να δείξει έστω τα μισά από αυτά που κατάφερε στην καριέρα του έως τώρα, τότε μιλάμε για επιτυχημένη μεταγραφή.

Ακολούθησε μας εδώ στο Facebook

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΑΜΟΥΛΑΚΗΣ