Νίκη για την Σαμπντόρια απέναντι στη Λάτσιο μετά από 4 χρόνια!

Σε μία εύκολη νίκη προχώρησε η ομάδα της Γένοβας, επικρατώντας της άσφαιρης Λάτσιο με 3-0.

Ο συνήθης ύποπτος Κουαλιαρέλα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ρανιέρι στο 32ο λεπτό. Ο Ογκέλο έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο 36χρονος στράικερ έστειλε με κοντινή κεφαλιά την μπάλα στην πάνω αριστερή γωνία του Στρακόσια.

Λίγο αργότερα (41′), μετά την ασίστ, ήρθε η ώρα για τον Ιταλό μπακ να σκοράρει, επιχειρώντας ένα σουτ από την άκρη της περιοχής, το οποίο κατέληξε στην κάτω αριστερή γωνία της εστίας.

Στο δεύτερο μέρος, η Λάτσιο προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι και ζήτησε πέναλτι στο 51ο λεπτό, ωστόσο ο Ορσάτο δεν συγκινήθηκε και έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Στο 70ο λεπτό, μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Κορέα να πιάνει ένα τρομερό σουτ, το οποίο για κακή του τύχη πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αουντέρο.

Μόλις 3 λεπτά αργότερα, σειρά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να απειλήσει, ωστόσο άλλο ένα σουτ καταλήγει λίγο έξω από την εστία. Έτσι, φτάνουμε στο 75ο λεπτό, όπου η Σαμπντόρια τριπλασιάζει τα τέρματα της. Ο Βέρε περνάει την μπάλα στο Ντάμσγκααρντ μέσα στην περιοχή και αυτός με σουτ στην αριστερή γωνία νικάει τον Στρακόσια.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ (ΡΑΝΙΕΡΙ): Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Τονέλι, Γιοσίντα, Ογκέλο, Καντρέβα (Λερίς 79′), Θόρσμπι, Εκντάλ (Σίλβα 57′), Γιάνκτο (Ντάμσγκααρντ 68′), Ραμίρεζ (Βέρε 57′), Κουαλιαρέλα (Κεϊτά 79′).

ΛΑΤΣΙΟ (ΙΝΤΣΑΓΚΙ): Στρακόσια, Χουντ (Βάβρο 59′), Ατσέρμπι, Γκαμπαρόν, Άντερσον (Φάρες 46′), Αλμπέρτο, Λούκας Λέιβα (Κατάλντι 76′), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Παρόλο (Μάρουσιτς 46′), Καϊσέδο (Μουρίκι 59′), Κορέα.