Κοντά στην υπέρβαση ο Παναθηναϊκός, 97-89 στην παράταση η Μπαρτσελόνα

Άξιζε κάτι παραπάνω. Μία απίστευτη εμφάνιση δεν συνδυάστηκε με νίκη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παραλίγο να ρίξει στο καναβάτσο τον Νικ Καλάθη και την Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 97-89 στην παράταση, αποδεικνύοντας όμως ότι ανέκαμψε πλήρως από την ήττα του στο ντέρμπι των «αιωνίων».

Ο «μαγικός» Μάρκους Φόστερ (24 πόντους με 4/7 τρίποντα), το double-double του Κώστα Μήτογλου (16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και ο εξαιρετικός στην παράταση Νεμάνια Νέντοβιτς (15 πόντους με 5/9 τρίποντα) ήταν τα highlights ενός γενικά φανταστικού Παναθηναϊκού, ενώ από την άλλη οι Κόρι Χίγκινς (24 πόντους) και Μπράντον Ντέϊβις (20 πόντους) συνεργάστηκαν άψογα με τον Καλάθη, ο οποίος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του.

Με πολλές καλές άμυνες και τον εξαιρετικό Μάρκους Φόστερ να πετυχαίνει 10 πόντους στην 1η περίοδο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμα και με +11 (4-15) και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην Βαρκελώνη, όμως η Μπαρτσελόνα συνήλθε γρήγορα από το σοκ και μείωσε στους 5 τη διαφορά (13-18).

Πολύ λεπτές οι ισορροπίες στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το ξέσπασμα των Καταλανών στα πρώτα λεπτά δεν έφτανε για να χτίσουν δική τους διαφορά, ο Μήτογλου έκανε σπουδαία εμφάνιση και οδηγούσε την πολύ καλή αμυντική προσπάθεια του Παναθηναϊκού, ο οποίος όμως με εξαίρεση τον Φόστερ δυσκολευόταν να βρει λύσεις στο σκοράρισμα και πήγε με το εις βάρος του 36-35 στα αποδυτήρια.

Με ένα καταιγισμό τριπόντων, οι πράσινοι έπαιζαν εξαιρετικά και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Σαντ-Ρος να ανεβάζει πολύ την απόδοσή του και να έχει 12 πόντους με ¾ τρίποντα. Η αντίδραση της ομάδας του Γιαρούνας Γιασκεβίτσιους ήταν ξανά άμεση, με τον Κόρυ Χίγκινς να βρίσκει περισσότερους ανοιχτούς χώρους και με 14 πόντους να οδηγεί την ομάδα του στην ισοφάριση (58-58).

Το τριφύλλι έβγαλε πολύ πάθος και ενέργεια στο παρκέ, δεν λύγισε από την αποχώρηση λόγω φάουλ του Παπαπέτρου και το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα στο τελευταίο πεντάλεπτο, και με τις τρεις βολές του Λεωνίδα Κασελάκη στο τέλος οδήγησε αυτό το σπουδαίο ματς σε παράταση (75-75).

Εκεί περισσότερο από όλα μίλησε η ποιότητα των «μπλαουγκράνα». Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε ποτέ, είχε έναν αφηνιασμένο Νέντοβιτς ο οποίος έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, όμως δεν μπορούσε πια να συγκρατήσει τον Ντέϊβις και τον Χίγκινς, οι οποίοι μαζί με τον πρώην πράσινο Νικ Κάλαθη έδωσαν στην Μπαρτσελόνα μία πολύ δύσκολη νίκη με 97-89.

Δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, Παρ. 97-89