Καταιγιστική Τσέλσι στην Ρωσία, επικράτησε της Κράσνονταρ με 0-4!

Σε μία δύσκολη έδρα, το σύνολο του Λάμπαρντ κατάφερε να επικρατήσει με 0-4 της Κράσνονταρ, φτάνοντας στην πρώτη νίκη στους ομίλους, έχοντας πραγματοποιήσει τρομερή εμφάνιση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο παιχνίδι, με τον Ούτκιν στο 4ο λεπτό να πιάνει ένα σουτ από την άκρη της περιοχής, ωστόσο ο Μεντί έπεσε στην αριστερή γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι «μπλε» απάντησαν με σουτ του Ζίγιες στο 9′, όταν ο Σαφόνοβ επενέβη σωστά και παραχώρησε κόρνερ. Στο 13ο λεπτό, ο Κάιο ανέτρεψε τον Βέρνερ μέσα στην περιοχή, με τον Παλαμπιγίκ να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Ζορζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά στάθηκε άτυχος, με το σουτ του να βρίσκει το αριστερό δοκάρι.

Τελικά, στο 37′ η Τσέλσι θα βρει δίχτυα, με τον Χάβερτς να τροφοδοτεί τον Χάντσον-Οντόι και αυτός κέρδισε από μέση απόσταση τον Σαφόνοβ. Ο Τούρκος ρέφερι εξέτασε το VAR για οφσάιντ και τελικά κατοχύρωσε ως έγκυρο το γκολ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, το σύνολο του Λάμπαρντ θέλησε να βρει και δεύτερο γκολ. Αρχικά, ο Κόβασιτς εξασφάλισε λίγο χώρο στο 49′ και σούταρε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σαφόνοβ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Γκαζίνσκι πιάνει έναν κεραυνό ο οποίος χτυπά στο δοκάρι της εστίας του Μεντί. Νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Τσερνόφ στο 61′, όταν εκμεταλλεύεται ένα ριμπάουντ και σουτάρει από την άκρη της περιοχής, βλέποντας τον Μεντί να πέφτει και να σώζει.

Σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν στο 66′, με τον Ζίγιες να σουτάρει προς την εστία και τον Σαφόνοβ να διώχνει με εκπληκτική επέμβαση. Στο 75ο λεπτό, οι «μπλε» πρόκειται να σφραγίσουν τη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέρνερ. Προηγουμένως, ο Μαρτίνοβιτς είχε βρει με το χέρι την μπάλα, μετά από προσπάθεια του Πούλισιτς.

Το τρίτο γκολ έβαλε ο Ζίγιες στο 80ο λεπτό. Ο Μαροκινός πήρε μία πάσα από τον Βέρνερ και με μία ωραία προσπάθεια, εκτέλεσε τον Σαφόνοβ στέλνοντας την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ραμίρες είχε την ευκαιρία να μειώσει για τους Ρώσους, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από τον Μεντί.

Τελικά, η Τσέλσι δεν σταμάτησε στα τρία τέρματα, αφού στο 90′, ο Πούλισιτς βρήκε δίχτυα για το 0-4. Ο Άμπραχαμ πάσαρε στον Αμερικάνο εξτρέμ και αυτός με ένα τελείωμα στην δεξιά γωνία, κέρδισε τον Σαφόνοβ.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ (ΜΟΥΣΑΕΦ): Σαφόνοβ, Σμόλνικοφ, Κάιο, Μαρτίνοβιτς, Τσερνόφ, Ούτκιν (Σουλεϊμάνοφ 74′), Βιλένα, Όλσον (Σπερτσιάν 82′), Γκαζίνσκι, Ραμίρες, Μπεργκ (Σαμπούα 87′).

ΤΣΕΛΣΙ (ΛΑΜΠΑΡΝΤ): Μεντί, Τσίλγουελ (Έμερσον 81′), Ζουμά, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Κόβασιτς (Καντέ 71′), Ζορζίνιο (Μάουντ 71′), Χάντσον-Οντόι (Πούλισιτς 71′), Χάβερτς, Ζίγιες (Άμπραχαμ 82′), Βέρνερ.