Επιστροφή στις νίκες για την Σίτι, κέρδισε 1-0 την Άρσεναλ

Με επαγγελματικό τρόπο, οι «πολίτες» έφτασαν στην επικράτηση με 1-0 απέναντι στους «κανονιέρηδες», χάρις σε γκολ του Στέρλινγκ στο 23ο λεπτό.

Το σύνολο του Γκουαρδιόλα ήταν αυτό που κυριαρχούσε στο πρώτο εικοσάλεπτο και τελικά κατάφερε να φτάσει στο γκολ στο 23ο λεπτό. Ο Φόντεν σούταρε και ο Άγγλος εξτρέμ εκμεταλλεύτηκε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Λένο, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα, η Άρσεναλ απειλεί με ένα σουτ του Σάκα, ωστόσο ο Έντερσον βρίσκεται σε ετοιμότητα και εξουδετερώνει την φάση. Στο 35ο λεπτό, ο Φόντεν χάνει μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, αφού σε τετ-α-τετ με τον Λένο, ο Γερμανός πορτιέρο αποκρούει το πλασέ στην αριστερή γωνία.

Στο δεύτερο μέρος έπεσε ο ρυθμός του ματς, με τις δύο ομάδες να μην προβαίνουν σε ιδιαίτερες ευκαιρίες, κάτι το οποίο λειτούργησε υπέρ της Σίτι, η οποία έφτασε στην τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (ΓΚΟΥΑΡΔΙΟΛΑ): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Ακέ, Κανσέλο, Σίλβα, Ρόντρι, Φόντεν (Φερναντίνιο 89′), Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Αγκουέρο (Γκουντογκάν 65′).

ΑΡΣΕΝΑΛ (ΑΡΤΕΤΑ): Λένο, Τίρνι, Γκάμπριελ, Λουίζ, Σάκα, Τσάκα (Παρτέι 83′), Θεμπάγιος, Μπεγιερίν, Γουίλιαν (Λακαζέτ 69′), Πέπε (Ενκετιά 83′), Ομπαμεγιάνγκ.