Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά πήρε το διπλό στην Τουρκία η Παρί

Σε μία αναμέτρηση που είχαμε πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, η Παρί ήταν αυτή που τις μετουσίωσε και κατάφερε να πάρει το διπλό απέναντι στην Μπασακσεχίρ με 0-2.
Το σύνολο του Μπουρούκ πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά κι στο 16′ απείλησε το Νάβας με ένα σουτ από τον Βίσκα, το οποίο κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Οι Τούρκοι συνέχισαν να πιέζουν, με αποτέλεσμα στο 26ο λεπτό, ο Ράφαελ να εξαπολύει ένα σουτ από την άκρη της περιοχής, ωστόσο ο Νάβας πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση.

Καλή ευκαιρία για τους Παριζιάνους στο 37′, με τον Μπαπέ να στέλνει ένα σουτ λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκιουνόκ. Μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά, μεγάλη ευκαιρία για την Μπασακσεχίρ με τον Βίσκα να πιάνει μία βολίδα από μακρινή απόσταση, αλλά το σουτ του «έγλυψε» το αριστερό δοκάρι.

Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, η Παρί απειλεί ξανά. Ο Μπαπέ βρίσκει τον Σαράμπια και αυτός εξαπέλυσε ένα σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και τώρα προσπαθούσαν να απειλήσουν το Νάβας. Στο 57′, ο Βίσκα μετά από ατομική ενέργεια, σούταρε προς την κάτω δεξιά γωνία, ωστόσο ο Κοσταρικανός πορτιέρο βρισκόταν ξανά σε ετοιμότητα.

Τελικά, οι Γάλλοι παίρνουν το προβάδισμα στην αναμέτρηση στο 64ο λεπτό, με τον Μπαπέ να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Κιν με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία του Γκιουνόκ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τουρούτς εκτελεί ένα απευθείας φάουλ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Νάβας.

Στο 71ο λεπτό, ο Τούρκος μεσοεπιθετικός αναγκάζει ξανά το Νάβας να επέμβει, όταν εξαπέλυσε ένα σουτ στην δεξιά πλευρά της εστίας. Ωστόσο, παρότι οι Τούρκοι απειλούσαν το Νάβας, τελικά το σύνολο του Τούχελ κλείδωσε τη νίκη με δεύτερο γκολ του Κιν στο 79′. Με τον Μπαπέ να τον τροφοδοτεί, ο Ιταλός επιθετικός βρήκε χώρο και κέρδισε με ευκολία τον Γκιουνόκ για το τελικό 0-2.
ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ (ΜΠΟΥΡΟΥΚ): Γκιουνόκ, Ράφαελ, Σκρτελ, Επουρεάνου, Μπολινγκολί (Καλντιρίμ 63′), Οζκάν, Τοπάλ (Μπα 68′), Καβετσί, Βίσκα, Τουρούτς (Άλεκσιτς 81′), Κριβέλι (Ζουλιάνο 81′).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (ΤΟΥΧΕΛ): Νάβας, Κουρζαβά (Μπάκερ 87′), Κιμπεμπέ, Περέιρα, Φλορέντσι (Κέρερ 73′), Νεϊμάρ (Σαράμπια 26′), Μαρκίνιος, Ερέρα (Γκουεγιέ 87′), Ντι Μαρία (Ραφίνια 73′), Μπαπέ, Κιν.