Άφησε βαθμούς στην Καλαβρία η Γιουβέντους, 1-1 με την Κροτόνε

Στην δεύτερη απώλεια βαθμών οδήγησε την πρωταθλήτρια Γιουβέντους η νεοφώτιστη Κροτόνε, με τους «καρχαρίες» να έρχονται ισόπαλοι με 1-1 στο Στάντιο Έζιο Σκίντα.

Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Μπονούτσι θα υποπέσει σε φάουλ εντός της περιοχής, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Σίμι έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία, ο Μπουφόν έπεσε στην αριστερή και έτσι η Κροτόνε πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Οι «μπιανκονέρι» δεν άργησαν να ισοφαρίσουν, καθώς στο 21ο λεπτό, ο Μοράτα αξιοποιεί την ασίστ του Κιέζα και με ψυχραιμία σπρώχνει την μπάλα σε άδειο τέρμα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, το σύνολο του Πίρλο προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή, με τον Μπετανκούρ να εξαπολύει ένα σουτ από το όριο της περιοχής στο 46′, ωστόσο αυτό κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κορντάζ. Δέκα λεπτά, αργότερα, οι γηπεδούχοι απειλούν με τον Τσιγκαρίνι, ο οποίος μετά από καλή ομαδική ενέργεια, στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 60ο λεπτό έρχεται η αποβολή για την Γιουβέντους, αφού ο Κιέζα έκανε ένα δολοφονικό τάκλιν στον Τσιγκαρίνι, με αποτέλεσμα να δει απευθείας κόκκινη κάρτα. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μοράτα στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο δεξί δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Στο 76ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρίσκουν το γκολ της ανατοπής με τον Κουαδράδο να μοιράζει στο Μοράτα και αυτός από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, μετά από εξέταση VAR, το γκολ ακυρώνεται, αφού η προσπάθεια ξεκίνησε από οφσάιντ.

ΚΡΟΤΟΝΕ (ΣΤΡΟΠΑ): Κορντάζ, Μαγκαλάν, Μαρόνε, Λουπέρτο (Γκόλεμιτς 83′), Περέιρα (Ρισπόλι 74′), Μολίνα (Πετριτσιόνε 87′), Τσιγκαρίνι, Βούλιτς (Σιλιγκάρντι 74′), Ρέκα, Μεσίας, Σίμι.
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (ΠΙΡΛΟ): Μπουφόν, Ντεμιράλ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Φραμπότα, Αρτούρ (Ραμπιό 70′), Μπετανκούρ, Κιέζα, Πορτανόβα (Κουαδράδο 56′), Κουλουσέφσκι (Μπερναρντέσκι 69′), Μοράτα.