Άξια της μοίρας της η Τσέλσι, δεν τα κατάφερε απέναντι στους «Άγιους»

Τι κι αν προηγούνταν με 2-0 έως το 43ο λεπτό, οι «μπλε» για άλλη μια φορά φάνηκαν ασταθείς στην απόδοση τους και τελικά ήρθαν ισόπαλοι με 3-3 απέναντι στη Σαουθάμπτον, την οποία λύτρωσε με γκολ στις καθυστερήσεις ο Βέστεργκααρντ.

Το σύνολο του Φρανκ Λάμπαρντ κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ από το 15ο λεπτό, με τον Βέρνερ να κάνει μια εξαιρετική κούρσα και να τραβάει την σκανδάλη μέσα από την περιοχή για να κερδίσει τον ΜακΚάρθι με ένα σουτ στο κέντρο της εστίας.

Μετά από 13 λεπτά, πάλι ο Γερμανός επιθετικός πρόκειται να βρει δίχτυα, αφού βρίσκεται σε τετ-α-τετ με τον ΜακΚάρθι και τον νικάει με ένα γρήγορο σουτ. Παρότι η Τσέλσι είχε ευκαιρίες για το τρίτο γκολ, η Σαουθάμπτον είναι αυτή που μειώνει σε 2-1 στο 43′. Ο Ινγκς αποφεύγει τους αντίπαλους αμυντικούς, φτάνει μπροστά στον Κέπα και αφού τον ξεγελάσει με μία προσποίηση, σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ξεκινάει το δεύτερο μέρος, με τους «Άγιους» να πιέζουν και τελικά να φτάνουν στο γκολ της ισοφάρισης στο 57ο λεπτό. Ο Κέπα δεν εκτιμάει καλά την φάση και δίνει την ευκαιρία στον Άνταμς να στείλει την μπάλα με ψυχραιμία στο βάθος της εστίας.

Οι «μπλε» φαίνεται ότι πείσμωσαν με την ισοφάριση και πήραν ξανά προβάδισμα άμεσα, όταν Βέρνερ και Χάβερτς βγήκαν μπροστά και ο πρώτος πάσαρε κάθετα στον δεύτερο για να σκοράρει ουσιαστικά σε κενή εστία.

Η Σαουθάμπτον προειδοποίησε τους γηπεδούχους με σουτ του Ινγκς στο 81ο λεπτό και τελικά έκαναν το 3-3 με γκολ του Βέστεργκααρντ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Γουόλκοτ έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Δανός αμυντικός κέρδισε τους πάντες στον αέρα, για να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Κέπα.

ΤΣΕΛΣΙ (ΛΑΜΠΑΡΝΤ): Κέπα, Αθπλικουέτα, Κρίστενσεν, Ζουμά, Τσίλγουελ, Καντέ, Ζορζίνιο, Πούλισιτς (Τζέιμς 87′), Χάβερτς, Μάουντ (Ζίγιες 72′), Βέρνερ (Άμπραχαμ 90′).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (ΧΑΣΕΝΟΥΛΤ): ΜακΚάρθι, Μπέρτραντ, Βέστεργκααρντ, Μπέντναρεκ, Γούκερ-Πίτερς, Ρέντμοντ (Τέγια 77′), Ρομέου (Ντιαλό 87′), Γουόρντ-Πράουζ, Γουόλκοτ, Ινγκς, Άνταμς (Λονγκ 86′).